Parafia pw. św. Kazimierza
Świnice Warckie

Niedziela Chrztu Pańskiego

Sobota, 09 Styczeń 2021 r.

Niedziela Chrztu Pańskiego


       Czy pamiętasz datę swoich sakramentalnych zaślubin z Chrystusem? Czy znasz z imienia i nazwiska księdza, który Cię ochrzcił przed laty? Czy modlisz się za tego kapłana? Czy pamiętasz o swoich chrzestnych, a kolejna rocznica Chrztu św. jest dla Ciebie okazją do dziękczynienia składanego Panu Bogu? Niedziela Chrztu Pańskiego to stosowna okazja do pogłębionej refleksji w duchu wiary i zadumy przy swojej chrzcielnicy.
       Nasza Najznamienitsza Parafianka, Helena Kowalska – zakonne imię Maria Faustyna – przyszła na świat w wigilię święta Matki Bożej Częstochowskiej, dnia 25 sierpnia 1905 roku. Był to pierwszy rok obchodów uroczystości ku czci Jasnogórskiej Matki i Królowej, która dla Ojczyzny pogrążonej w głębokiej niewoli zaborów była jedyną nadzieją. Urodziła się we wsi Głogowiec. Dwa dni później, w swoim kościele parafialnym w Świnicach Warckich, otrzymała Chrzest święty. Wody chrzcielne na przyszłą Świętą wylał ks. proboszcz Józef Chodyński (1903-1909), którego grób znajduje się na miejscowym cmentarzu (zm. 22 VI 1909 r.). Wielkie to szczęście, że w kościele parafialnym zachowała się chrzcielnica Świętej Faustyny – milczący świadek sakramentalnych zaślubin z Chrystusem. Wczytując się w „Dzienniczek” dochodzimy do wniosku, że gdzieś w pobliżu parafialnej chrzcielnicy, Helenka pierwszy raz usłyszała w swym sercu głos Boży, wzywający ją do życia doskonalszego. Było to podczas wieczornej modlitwy Kościoła – Nieszpór, przed wystawionym do adoracji Najświętszym Sakramentem. Helenka miała wówczas siedem lat (zob.: Dz. 7).
       Chrzcielnica z parafialnego kościółka Świętej Faustyny, stała się także milczącym świadkiem Jej przygotowań do pierwszej Spowiedzi i pierwszej Komunii świętej, dziecięcych i młodzieńczych modlitw przed Najświętszym Sakramentem. Jakże tu nie wspomnieć wydarzenia, które miało miejsce na zakończenie pobytu w rodzinnym domu w 1935 roku. Siostra Faustyna w parafialnej świątyni dziękowała Bogu za wszelkie łaski, których tutaj doznała. Wówczas Miłosierny Jezus powiedział do Niej te znamienite słowa, które wypisano na łuku tęczowym kościoła: 
"Wybranko moja, udzielę ci jeszcze większych łask, abyś była świadkiem przez całą wieczność nieskończonego miłosierdzia mojego” (Dz. 400).
       Oto historia w pigułce chrzcielnicy Świętej Siostry Faustyny: niewielkiej, drewnianej, zwieńczonej kulą z krzyżem, datowanej na koniec XIX wieku. Wielu pielgrzymów i liczni parafianie klękają przy niej aby zatrzymać się na chwilę i porozmawiać z Panem Bogiem. A Pan Bóg, dla każdego kto zgina tu swoje kolana, ma poruszające serce słowo. Na obecną chwilę, chrzcielnica - podobnie jak ołtarz główny, wraz z dwoma bocznymi ze starej części Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny – poddana jest konserwatorskim pracom i czeka na szczęśliwy dzień powrotu, w nowej szacie, na swoje dawne miejsce.

      Na zakończenie tych chrzcielnych refleksji, niech wybrzmią słowa wdzięczności skierowane pod adresem wszystkich, którzy zabiegają o piękno umiłowanego kościółka Świetej Siostry Faustyny, kościółka, w którym z woli Bożej wydarzyło się tak wiele. A przecież historia piszę się wciąż nowymi spotkaniami Chrystusa z tymi, którzy tu do Niego przychodzą. 

Galeria zdjęć

MSZE ŚWIĘTE

W  TYM  TYGODNIU
MSZE  ŚWIĘTE
:

 

III Niedziela Zwykła,
23 stycznia 2022 r.:
8.30,  11.00  i 16.00

Poniedziałek:
7.30

Wtorek, środa, czwartekpiątek i sobota:
17.00

IV Niedziela Zwykła,
30 stycznia 2022 r.:
8.30,  11.00  i 16.00

 

GODZINA MIŁOSIERDZIA:
każdego dnia o godz. 15.00;
w niedziele
i uroczystości
: 
połączona z wystawieniem
Najświętszego Sakramentu
i nabożeństwem różańcowym.
 

 

KANCELARIA

we wtorek, czwartek i piątek
– po Mszy Świętej

w środy i soboty
– 8.00 – 10.00

SPOWIEDŹ

Przed Mszą św.
oraz podczas nabożeństwa Godziny Miłosierdzia

DO WIADOMOŚCI PIELGRZYMÓW

DO WIADOMOŚCI PIELGRZYMÓW

Sanktuarium Urodzin i Chrztu św Faustyny
przy Rzymsko-Katolickiej Parafii
pw. św. Kazimierza w Świnicach Warckich
Diecezja Włocławska

Po Sanktuarium oprowadzają i prelekcje głoszą:
- Kustosz Sanktuarium
i Siostry Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Grupy pielgrzymkowe
prosimy zgłaszać wcześniej
pod niżej wskazene adresy:

Kustosz Sanktuarium:
99-140 Świnice Warckie, ul św. Faustyny 3
telefon: (+48) 518 014 858
Kancelaria Sanktuarium: (+48) 63 288 12 07
email: swinice@diecezja.wloclawek.pl

Dom Zgromadzenia 
Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
w Świnicach Warckich
adres:
99-140 Świnice Warckie, ul. Chopina 5
telefon: (+48) 63 288 15 18
kom.: (+48) 604 478 132