Chrzcielnica Świętej Siostry Faustyny opisana jest w rejestrach zabytków jako neobarokowa, z końca XIX wieku. Autor, szkoła i warsztat wykonania pozostają nieznani. Zbudowana na sześciobocznej podstawie, z sześcioboczną czaszą zwieńczoną kulą z krzyżem, gromadziła wokół siebie od dziesiątek lat, rodziny przynoszące dzieci do Chrztu świętego. W Księdze Chrztów Parafii, pod datę 27 sierpnia 1905 roku, ówczesny proboszcz, ks. Józef Chodyński, zapisał, że w tym dniu sakrament otrzymała Helena Kowalska, zrodzona z rodziców Marianny i Stanisława Kowalskich. Dokument został spisany w języku zaborcy, po rosyjsku. Licznym pokoleniom Parafian, ta niepozorna chrzcielnica, towarzyszyła jako milczący świadek zaślubin Pana Boga z człowiekiem.
Oczekując na powrót chrzcielnicy do naszego kościółka, oddajemy do dyspozycji Czytelników naszej strony internetowej, kilka zdjęć ilustrujących postęp prac konserwatorskich. Widoczne na fotografiach liczne ubytki, dają wyobrażenie o zniszczeniach, które z biegiem czasu przybierały na sile.
Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim wspierającym dzieło renowacji zabytków, które towarzyszyły Helence, a później siostrze Marii Faustynie od Najświętszego Sakramentu - w modlitwach i objawieniach.
Z "Dzienniczka" Świętej Siostry Faustyny (Dz. 1286):
" + Dzięki Ci, Boże, za wszystkie łaski,
Którymi mnie nieustannie obsypujesz,
Które mi świecą jak słońca blaski,
A przez nie drogę pewną mi pokazujesz.
Dzięki Ci, Boże, żeś mnie stworzył,
Żeś mnie powołał do bytu z nicości,
I swe Boskie piętna w nią włożył,
A czynisz to jedynie z miłości.
Dzięki Ci, Boże za chrzest święty,
Który mnie wszczepił w rodzinę Bożą,
Jest to dar łaski wielki i niepojęty,
Który nam dusze przeobraża".