Ksiądz Włodzimierz Kostyrko, proboszcz - jakim był pasterzem dla powierzonych jego pieczy owiec? Jak zapisał się w pamięci wiernych parafian ze wspólnoty, której patronują święci: biskup Gotard, Kazimierz Królewicz, Siostra Faustyna - Mistyczka z Głogowca?
Ks. Włodzimierz Kostyrko, w Parafii Świnice Warckie, pełnił misję proboszcza przez siedem lat (1975 - 1982). W dokumentach kurialnych po przeprowadzonej wizytacji kanonicznej, napisano o nim, że "... stopniowo doprowadził do ożywienia Jezusowej religijności". Ksiądz Włodzimierz Kostyrko urodził się 20 czerwca 1912 roku w miejscowości Rozdół w dawnym województwie stanisławowskim. Nauki pobierał we Lwowie, a studia teologiczne przygotowujące do kapłaństwa odbył w seminarium w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 czerwca 1939 roku w zakonie Ojców Karmelitów. Pod koniec 1949 roku zwrócił się z pisemną prośbą o przyjęcie do grona kapłanów diecezji włocławskiej. Motywem była chęć pomocy schorowanej mamie i siostrze. Prośba została przychylnie rozpatrzona przez biskupa włocławskiego w 1950 roku. Jako duchowny diecezji włocławskiej pracował kolejno w Brąszewicach, gdzie wybudował murowany kościół oraz w Małyniu. Następną parafią były Świnice Warckie.
Duszpasterska posługa ks. prob. Kostyrko w Świnicach Warckich przypadała w trudnych czasach reform po Soborze Watykańskim II. Owoce ofiarnej pracy księdza proboszcza, uchylają rąbka tajemnicy jego kapłańskiej duszy. Liczne dzieła, których dokonał za pomocą łaski Bożej w tak krótkim czasie, świadczą o jego miłości do Kościoła. W pamięci Parafian pozostał jako inicjator prac porządkowo-remontowych. Jak tu nie wspomnieć: o posadzce kościoła, gdzie dotychczasową drewnianą zamieniono na betonową, wykładaną ozdobnymi elementami; o marmurowym ołtarzu, tzw. posoborowym i marmurowej ambonie; o remoncie chóru i marmurowych płytach wyłożonych na wewnętrznych ścianach świątyni. Jednakże jak się wydaje, najcenniejszy skarb odzwierciedlający głębię kapłańskiej duchowości ks. Kostyrko, ukryty jest w sześciu witrażach. Niezwykle wymowne jest to, że jako pierwszy, powstał witraż ilustrujący objawienie Siostry Faustyny w Płocku. Na kilka lat przed beatyfikacją Mistyczki z Głogowca (!), w Jej umiłowanym kościółku zainstalowano tak piękną ilustrację tamtego objawienia, z inskrypcją: "Jezu, ufam Tobie!". Z całą pewnością - jak na owe czasy - było to odważne, pełne wiary i głębokiego spojrzenia w przyszłość - przedsięwzięcie. Następne witraże dedykowane były Świętej Rodzinie i Matce Bożej: Ostrobramskiej, Różańcowej, Niepokalanej i Królowej Jadwidze. Na niektórych z nich można odnaleźć inicjały: XWK.
Ostatnie dwa lata życia księdza Kostyrko naznaczone było ciężką chorobą serca, która wymusiła wcześniejsze przejście na emeryturę. Kondycji zdrowotnej nie poprawiła operacja. Ostatecznie ks. Włodzimierz Kostyrko odszedł do wieczności 25 kwietnia 1982 roku (data śmierci za źródłami kurialnymi) w Toruniu, gdzie został pochowany. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył biskup pomocniczy Czesław Lewandowski. W dniu 31 października 1982 roku doczesne szczątki kapłana przeniesiono na cmentarz parafialny w Świnicach Warckich.
W niedzielę, 25 kwietnia, na Mszy świętej o godz. 11.00, przed tron Boży zanosić będziemy modlitwy, prosząc, aby Bóg Miłosierny przyjął do swej chwały śp. ks. prob. Włodzimierza Kostyrko.