Dziś, 20 września, w Liturgii Kościoła Świętego, wspominamy świętych męczenników koreańskich Andrzeja Kim Tea-gon, kapłana, Pawła Chong Ha-san i 98 Towarzyszy. Historia życia i męczeńskiej śmierci każdego z nich, napawa zdumieniem, podziwem i ogromnym szacunkiem nawet tych, którzy nie należą do wspólnoty Kościoła.
Wśród męczenników koreańskich była m.in. 26-letnia Kolumba Kim. Została ona umieszczona w więzieniu, gdzie przypalano ją za pomocą gorących narzędzi i rozżarzonych węgli. Wraz ze swoją siostrą, Agnieszką, były trzymane przez dwa dni w jednej celi z osądzonymi już przestępcami, czekającymi na wykonanie wyroku. Obie zostały ścięte. Inny męczennik, 13-letni chłopiec, Piotr Ryou, był tak mocno umęczony, że mógł ściągać z siebie skórę, a następnie rzucać nią w sędziów. Został uduszony. Protazy Chong, 41-letni szlachcic, po uwięzieniu wyparł się wiary i został uwolniony. Wkrótce jednak wrócił, przyznał się ponownie do Jezusa i został zamęczony.
W Korei Płd. w ciągu ostatnich dziesięcioleci niezwykle dynamicznie wzrasta liczba chrześcijan. Dzisiaj Kościół katolicki w Korei Płd. liczy około 4 milionów wyznawców, żyjących w 19 diecezjach (9 proc. ludności). Każdego roku sakrament chrztu przyjmuje około 150 tys. dorosłych.
Zagadką jest natomiast to, co działo się i dzieje z wierzącymi w Korei Płn., rządzonej przez reżim komunistyczny. Oficjalnie nie ma tam ani jednego katolickiego księdza. Liczbę katolików szacuje się dzisiaj na 3-4 tysiące. Św. Jan Paweł II nazwał ich Kościołem milczenia.
W rodzinnej Parafii Świętej Siostry Faustyny mamy szczególny powód, aby wspominać tych świętych męczenników za wiarę: przede wszystkim dlatego, że Sanktuarium Urodzin i Chrztu Apostołki Bożego Miłosierdzia chętnie nawiedzane jest przez pielgrzymów ze Wschodniej Azji: Filipińczyków, Japończyków, katolików z Hong Kong, Korei Południowej, a także centralnych Chin, Kazachstanu, Turkmenistanu... Podczas Światowych Dni Młodzieży gościliśmy również małą grupkę z egzotycznej dla nas Mongolii.
W Dzień Matki, Roku Pańskiego 2018, pielgrzymi z Korei uczestniczyli w instalacji pomnika Matki Bożej Różanej, na placu przy ołtarzu polowym Sanktuarium. To było pełne modlitwnej radości czuwanie. Przez cały czas prac instalacyjnych odmawiali Różaniec, śpiewali pobożne pieśni i pełni zainteresowania cieszyli się, że są świadkami tak doniosłej chwili.
Poniżej prezentujemy kilkadziesiąt zdjęć ilustrujących:
wyjątkową chwilę z Dnia Matki 2018 roku, której świadkami były nasze Siostry i Bracia w wierze z Korei, wraz ze swoim duszpasterzem ks. Jarosławem Kamieńskim SAC; zapożyczone z internetowej strony fotografie i fragmenty artykułów w języku chińskim, autorstwa Bernadett Lam z Hong Kong; zdjęcia i życiorysy męczenników publikowane w: brewiarz.pl.
Modlitwa mszalna:
Boże, Stwórco i Zbawicielu
wszystkich narodów,
Ty wezwałeś do wiary naród koreański
i umocniłeś go przez chwalebne męczeństwo
świętych Andrzeja, Pawła i Towarzyszy,
spraw, abyśmy za ich przykładem
i wstawiennictwem
aż do śmierci trwali w Twojej nauce.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa,
Twojego Syna,
który z Tobą żyje i króluje
w jedności Ducha Świętego.
Bóg, przez wszystkie wieków.
Na koniec, prosimy Was, Bracia i Siostry w wierze w Pana naszego Jezusa Chrystusa, mieszkańcy Korei, Filipin, Chong Kong, Mongolii, Chin, Japonii, Turkmenistanu i Kazachstanu, Libanu i Ziemi Świętej i innych części Azji - przyjmijcie nasze serdeczne w Chrystusie pozdrowienia. Do pozdrowień dołączamy modlitwę, szczególnie w Godzinę Miłosierdzia. Niech wybrzmią teraz słowa umiłowanego ucznia Pańskiego, Świętego Jana Apostoła:
" Łaska, miłosierdzie i pokój Boga Ojca
i Jezusa Chrystusa, Syna Ojca,
niech będą z nami w prawdzie i miłości! "
2 J 1,3