W Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny w Świnicach Warckich jest witraż poświęcony Najświętszej Maryi Pannie Ostrobramskiej, Matce Miłosierdzia. Wraz z innymi witrażami, został ufundowany za bytności świetlanej pamięci ks. proboszcza Włodzimierza Kostyrko, o czym świadczą umieszczone w dolnej części obrazu inicjały: XWK.
Matka Boża Ostrobramska w rodzinnej Parafii Świętej Siostry Faustyny odbiera szczególną chwałę. Jest ku temu kilka wyjątkowych powodów. A jakież to są przyczyny?
Oto Najświętsza Maryja Panna jest Matką Miłosierdzia, a tak dokładniej mówiąc, Matką Wcieloneno Miłosierdzia Bożego, czyli Jezusa Chrystusa, Bożego Syna. "Dla Jego Bolesnej Męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata" - błagamy każdego dnia w Godzinie Miłosierdzia. To pierwsza i najważniejsza przyczyna. Dalej: to w naszym ukochanym Wilnie, niedaleko Ostrej Bramy, najpierw na krótką chwilę (rok 1929), a następnie przez dłuższy czas (było to w latach: od maja 1933 do marca 1936 roku), przebywała siostra Faustyna. To właśnie w Wilnie, pod czujnym Sercem Matki Bożej, siostra Faustyna asystowała Kazimierowskiemu, który namalował Obraz Miłosierdzia Bożego; tutaj miała wizję Pana Jezusa nad kaplicą ostrobramską; tutaj był początek peregrynacji Obrazu Miłosierdzia Bożego na cały świat.
To wielki dar Opatrzności Bożej, że w naszej Parafii znajduje się witraż dedykowany Matce Bożej Ostrobramskiej, przed którą klęczy nasz Patron, św. Kazimierz Królewicz, poniekąd w imieniu nas wszystkich oddając hołd Matce Miłosierdzia.
Jest w naszym Sanktuarium jeszcze jeden znak miłości dla Matki Miłosierdzia. To pomnik odlany w metalu, osadzony na kamiennej kolumnie, ufundowany na pamiątkę Wielkich Jubileuszy: 300 rocznicy koronacji Jasnogórskiego Obrazu Królowej Polski, 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie i 50 rocznicy koronacji Bolesnej Królowej w Licheniu. Najświętsza Maryja Panna, z kolumny spogląda w stronę polowego ołtarza i ze złożonymi na matczynym Sercu dłońmi, matczynym wzrokiem i matczyną troską, ogarnia rozmodlonych pątników, którzy się tu gromadzą.
Na cokole pomnika, autorstwa panów Filipa i Wojciecha Ziemnickich oraz Waldemara Nowaka ze Starachowic, umieszczono tablicę, na której widnieją słowa z "Dzienniczka", opisujące widzenie Matki Bożej jakie miała Faustyna. Jak wyglądała Maryja gdy ukazała się siostrze Faustynie? Jakie miała oblicze, w jakiej była sukni? Kto wie, może podobna była do tej z ostrobramskiego obrazu...
Jest także tablica z modlitwą inspirowaną z Liturgii Godzin, ze święta Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej.
Wspomniane wyżej, teksty umieszczone u stóp Matki Bożej, zamieszczone są poniżej, uprzednio zaopatrzone stosownym tytułem.
Na koniec zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia i wieczorną Eucharystię. Miłosierdziu Bożemu polecać będziemy przez przyczynę Maryi, naszą Ojczyznę. W obliczu zagrożenia kolejną nawałnicą ze wschodu, nabiera ona szczególnej wymowy i mocy, gdy z ufnością i troską jest wypowiedziana.
Ostatnie zdjęcie w prezentowanej poniżej galerii, przedstawia Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, autorstwa śp. Siostry Rafaelii, która od 2002 do 2009 roku posługiwała w Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny. Siostra Rafaela namalowała także obraz Świętej Faustyny, zainstalowany w bocznym ołtarzu kościółka wraz z relikwiami Mistyczki z Głogowca, pod obrazem św. Kazimierza.
Święta Faustyna, "Dzienniczek", nr 805:
"Ujrzałam
Matkę Najświętszą
tak śliczną i piękną,
że nie mam słów,
abym mogła choć cząstkę
tej piękności wypowiedzieć.
'Jestem Królową nieba i ziemi,
ale szczególnie Matką waszą'
- rzekła i przytuliła mnie do Serca swego".
Modlitwa z Liturgii Godzin, Hymn z Godziny Czytań:
"Witaj, Maryjo, Matko litości,
Matko nadziei i przebaczenia,
Bogarodzico i Matko łaski,
Matko radosna świętym weselem.
O Maryjo!
Ty jesteś, Pani, piekną doliną,
Która rozkwita liliami cnoty;
W Tobie jest źródło wszelkiego dobra,
Przyjdź więc z pomocą ludziom znękanym.
O Maryjo!
Ojciec Cię stworzył swoją mądrością,
Syn się narodził z Twojego łona,
Duch zaś połomienny zstąpił na Ciebie:
Chwała niech będzie Bogu jednemu.
O Maryjo! Amen".
Modlitwa do Matki Miłosierdzia, z cokołu pomnika:
"MARYJO,
MATKO MIŁOSIERDZIA,
NADZIEI I PRZEBACZENIA,
PRZYJDŹ Z POMOCĄ
LUDOWI SWOJEMU".
Ps.:
Pierwsze zdjęcie w galerii zaopatrzone jest modlitwą: "(...) nie masz na swym ręku dzieciątka (...)". Proszę pamiętać, że układ dłoni Maryi z Ostrobramskiego Obrazu, wskazuje na to, że Dzieciątko Jezus jest pod Sercem Matki. Matka Boża brzemienna chętnie weźmie w swoje ramiona każdego, kto Jej pomocy przyzywa. Tuląc do swego Serca szukających Jej opieki, do swego Syna każdego przytula.