Parafia pw. św. Kazimierza
Świnice Warckie

Ołtarz wraca

Czwartek, 11 Sierpień 2022 r.

Ołtarz wraca


   W czwartek, dnia 11 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie św. Klary, w godzinach południowych, do umiłowanego kościółka Świętej Siostry Faustyny, po gruntownych pracach konserwatorskich powróciła pierwsza część ołtarza z łaskami słynącym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. To wielkie wydarzenie dla wszystkich, którym bliska jest ta świątynia i to niepowtarzalne miejsce licznych spotkań i objawień Jezusa Miłosiernego z Jego Wybranką - małą Helenką, wielką Świętą. To przy tym ołtarzu i przy chrzcielnicy stojącej w jego sąsiedztwie, Pan Jezus poślubił Ją sobie; przy tym ołtarzu i przed tym Obliczem Matki Bożej Częstochowskiej, pierwszy raz powiedział do Niej: - Pójdź za Mną! (Dz. 7); to właśnie tutaj - pierwszy raz udzielił się małej Helence w Komunii Świętej i karmił Ją swoim Ciałem, pomnażając w Niej miłość ku sobie, ukrytym w Najświętszym Sakramencie. 
   Ołtarz główny ze starej, historycznej części chrzcielnej świątyni Świętej Siostry Faustyny, zlokalizowany jest na osi wschodniej ściany prezbiterium. Utrzymany w stylu barokowym, z bogatymi złoceniami dekoracyjnymi oraz ze złoconymi i srebrzonymi figurami świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przez lata jego wygląd ewoluował. Obecnie starania idą w tym kierunku, aby przywrócić jego pierwotny wygląd, co nie jest łatwe, ze względu chociażby na fakt, że najnowsze odkrycia pokazały, że jest on złożony z kilku różnych zabytkowych ołtarzy.

   Poniżej przedstawiono na zdjęciach: rycinę kościoła z najdawniejszych czasów; wygląd wnętrza świątyni, z okresu przed kapitalnym remontem; demontaż zabytku z zaznaczeniem poszczególnych części oraz spustoszenia spowodowanego przez upływ czasu; pierwszą część instalacji ołtarza. 
   Na miarę możliwości finansowych będą realizowane następne etapy prac konserwatorskich.

   W tym miejscu pragniemy zamieścić serdeczne podziękowania pod adresem Pani Magdaleny Pasternak-Zabielskiej i Pana Bolesławowa Pasternak, za wykonane z nawyższym profesjonalizmen i pasją prace renowacyjne. Słowa wdzięczności kierujemy również pod adresem Pań z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi oraz ks. Piotra Sierzchały, diecezjalnego konserwatora zbytków.

   Nie może również zabraknąć serdeczności skierowanej w stronę tych Parafian, którzy systematycznie, modlitwą, cierpieniem i składanymi ofiarami, wspierają dzieło renowacji umiłowanego kościółka Świętej Siostry Faustyny. To grono ofiarodawców powiększa się o Dobrodziejów spoza Parafii, którzy na różne sposoby dają dowód swojego przywiązania do Miłosierdzia Bożego i Jego Apostołki. Wszystkich obejmujemy naszą serdeczną modlitwą: każdego dnia w Godzinę Miłosierdzia, a w czwartki i niedziele polecając Opatrzności Bożej we Mszy świętej.

   Na koniec serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych renowacją ołatrza na prelekcje, które wygłosi Pani konserwator zabytków Magdalena Pasternak-Zabielska, po Mszach świętych, w niedzielę 4 wrzesznia. 

Galeria zdjęć

MSZE ŚWIĘTE

W  TYM  TYGODNIU
MSZE  ŚWIĘTE
:

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA,
25 września  2O22 r.:

8.3O, 11.OO  i 16.OO

Poniedziałek i środa:
7.3O.

Wtorek, czwartek i piątek:
18.OO.

Sobota:
8.OO.

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA,
2 października  2O22 r.:

8.3O, 11.OO  i 16.OO

* * *

GODZINA  MIŁOSIERDZIA:
każdego dnia o godz. 15.OO;
w niedziele
i uroczystości
: 
połączona z wystawieniem
Najświętszego Sakramentu
i Różańcem.

NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE:
w dni powszednie o godz. 16.3O;
w niedziele
i uroczystości
: 
bezpośredni po Godzinie Miłosierdzia
,
około godz. 15.2O.
Wyjątkowo:
1 paździenika

o godz. 7.3O.

 

KANCELARIA

we wtorek, czwartek i piątek
– po Mszy Świętej

w środy i soboty
– 8.00 – 10.00

SPOWIEDŹ

Przed Mszą św.
oraz podczas nabożeństwa Godziny Miłosierdzia

DO WIADOMOŚCI PIELGRZYMÓW

DO WIADOMOŚCI PIELGRZYMÓW

Sanktuarium Urodzin i Chrztu św Faustyny
przy Rzymsko-Katolickiej Parafii
pw. św. Kazimierza w Świnicach Warckich
Diecezja Włocławska

Po Sanktuarium oprowadzają i prelekcje głoszą:
- Kustosz Sanktuarium
i Siostry Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Grupy pielgrzymkowe
prosimy zgłaszać wcześniej
pod niżej wskazene adresy:

Kustosz Sanktuarium:
99-140 Świnice Warckie, ul św. Faustyny 3
telefon: (+48) 518 014 858
Kancelaria Sanktuarium: (+48) 63 288 12 07
email: swinice@diecezja.wloclawek.pl

lub (+48) 797 907 335
(siostra Tymotea ZMBM)

Dom Zgromadzenia 
Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
w Świnicach Warckich
adres:
99-140 Świnice Warckie, ul. Chopina 5
telefon: (+48) 63 288 15 18
kom.: (+48) 604 478 132