Kiedy ksiądz proboszcz mówi z ambony, inaczej się słyszy jego słowa, niż kogoś, kto opowiada te same sprawy lecz jest spoza parafialnej wspólnoty. To zrozumiałe. Nie inaczej było podczas spotkania z panią konserwator Magdaleną Pasterna-Zabielską, która wraz ze swoim mężem, przedstawiła złożoną problematykę związaną z wciąż prowadzonymi pracami renowacyjnymi przy ruchomych zabytkach ze starej części kościółka-sanktuarium. Prelekcja skupiała się przede wszystkim na głównym ołtarzu, przed którym modliła się i tak wielu łask doznała Helenka, Święta Siostra Faustyna.
Przekazane informacje, wprawiły wiele osób w zdumienie a także w podziw dla ogromu zakresu wykonywanych robót. Przede wszystkim należy wspomnieć o wysokiej poprzeczce jaką stawia w tym względzie Wojewódzki Urząd Konserwatorski, który jako instytucja państwowa, czuwa nad prawidłowym przebiegiem renowacji zabytku i na wszystkich etapach stale go monitoruje; dalej, to kompleksowy zakres wykonywanych prac konserwatorskich i fachowe podejście do problemu; następnie, związane z tym niezwykle wysokie nakłady finansowe, na które składają się między innymi koszty specjalistycznych materiałów konserwatorskich i złotniczych oraz robocizna.
Najczęściej prowadzone prace konserwatorskie przy tego rodzaju zabytków, ograniczają się do wykonania zabiegów na miejscu, bez ingerencji w wewnętrzną strukturę ołtarza, powierzchniowo, a więc nie do końca z pożytkiem dla zabytku; zagruntowanie farbą - najczęściej olejną - i ewentualnie pokrycie powierzchni, które kieryś były złocone, krótkotrwałym szlachmetalem.
Kapitalny remont starej części umiłowanego kościółka św. Siostry Faustyny, przeprowadzony w latach 2018-20, podczas którego zostało zrzucone stare pokrycie dachu, wymieniona w całości na nową więźba dachowa i strop świątyni; gdzie w środku świątyni zdarto wszystkie stare tynki i założono nowe, najwyższej klasy, dla osuszenia ścian i wyprowadzenia z budynku dużej wilgoci; gdzie wymieniono w całości grunt pod starą posadzką i założono nową, podgrzewaną podłogę, z pokryciem w kamieniu z granitu; położono także nowe instalacje: elektryczną, przeciwpożarową, a także zainstalowano dwa hydranty wewnątrz budynku - zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi.
Powyższe inwestycje przyczyniły się do tego, że na czas kapitalnego remontu budynku świątyni, zdemontowano na poszczególne części trzy ołtarze: główny - pierwotnie z Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej a w ostatnich latach z zainstalowanym Obrazem Jezusa MIłosiernego; ołtarze boczne: o obrazem św. Józefa i św. Faustyny; chrzcielnicę i konfesjonał św. Faustyny oraz stacje drogi krzyżowej.
Demontaż zabytków, rozłożenie ich na poszczególne części, zarówno w temacie konstrukcji drewnianej, jak i poszczególnych ozdób, takich jak: aplikacje, kolumny i rzeźby - obnażył ogrom zniszczeń i ubytków spowodowanych upływem czasu oraz powierzchowną, mało fachową renowacją przeprowadzoną w poprzednich latach.
Poniżej zamieszczono kilka zdjęć ilustrujących prowadzone prace renowacyjne przy głównym ołtarzu z Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz fotografie ze wspomnianego spotkania.
Wszystkim Dobrodziejom Sanktuarium, którzy materialnie wspierają dzieło renowacji świątyni, z serca płynące podziękowania zanurzone w modlitwę, szczególnie tę na Mszach świętych sprawowanych w każy czwartek i każdą niedzielę na Sumie, w intencji Czcicieli Jezusa Miłosiernego i Przyjaciół Świętej Siostry Faustyny.
Wszystkich, którzy z potrzeby serca pragną dołączyć do grona wspierających renowację chrzcielnej świątyni Apostołki MIłosierdzia Bożego, zapraszamy. Ofiary można przekazywać na konto zamieszczone na oficjalnej stronie Parafii i Sanktuarium: www.swfaustyna.pl. Nr konta bankowego: LBS STRZAŁKOWO/O ŚWINICE 57 8543 0000 2004 4000 1775 0001.
Zapraszzamy na modlitwę do chrzcielnej świątyni Świętej Siostry Faustyny. Każdego dnia, o godz. 15.OO, odprawiane jest nabożeństwo Godziny Miłosirdzia Bożego.